Startup Tribūna

Apie lietuviškus startuolius

O tai pala, kas yra startup’as? 3

by


2013-04-24

Pradėdamas šį tinklaraštį apie lietuviškus startuolius, susidūriau su problema – kaip atskirti, kas yra startup’as, o kas yra tiesiog web-projektas hobis, o kas yra verslas? Pabandžiau iššifruoti žodžio “startup” apibrėžimą ir pakalbinti kolegas. Pažiūrėkime.

O tai kur problema?

Pastaruoju metu startup’u Lietuvoje pradėtas vadinti vos ne bet koks rimtesnis interneto projektas. Norintis pasigirti 17-metis, sukūręs savo pirmą puslapį, gali užriest nosį ir pasakyti “kuriu savo startup’ą”.

Dėl tokių nerimtų kalbų netgi atsiranda termino parodijos. Tad, norint atskirti tikrus startup’erius nuo save tokiais vadinančių, reikia bent kažkokio konkretesnio apibrėžimo.

Ką sako Wikipedia

Kurgi dar galime kreiptis, norėdami sužinoti termino apibrėžimą, jei ne į Wikipedia. Štai čia yra Startup Company puslapis. Išvertus kelias pagrindines mintis į lietuvių kalbą, viskas skamba maždaug taip:

Startup kompanija yra organizacija, sukurta ieškoti pakartojamo ir plečiamo verslo modelio. Šios kompanijos, kaip taisyklė, yra dažniausiai neseniai sukurtos ir ieško savo rinkos kūrimo eigoje.
Pastaruoju metu, startup kompanijomis vadinami technologiniai projektai, sukurti greitam ir dideliam augimui.

Taigi, visų pirma, startup’as yra verslas, tai yra kompanija.

Ką sako žmonės?

Dabar pažiūrėkime į kolegas, kuriems išsiunčiau laiškus su prašymu pateikti savo apibrėžimą terminui “startup”:

Iš Google+ mini-diskusijos:
O startupas, tai ne tas pats verslas, tik pačioje jo pradžioje?
* * * * *
Startupas – sugalvoji žiauriai fainą įdėja, padarai prototipa ir keliauji pas investuotojus prašydamas, kad duotų pinigų, nes pats nieko neturi.
* * * * *
Sakyčiau taip: startup’as – įmonės stadija iki kol susikuria veikiantį ir sustainable verslo modelį. Vienžo, paieškos stadija.

* * * * *

Domas Sabockis, “Dragdis” CEO:
Mano manymu startup’o prigimtis yra būti “easily scalable”. Tiek iš problemos kurią sprendžiat, tiek iš verslo pusės.

* * * * *

Mindaugas Danys, vienas iš “HUB Vilnius” įkūrėjų:
Aš pats į startupus žiūriu siaurąja, amerikietiškąja, prasme – kad tai yra spartaus augimo potencialą turintis naujas technologinis verslas.

* * * * *

Arūnas Liuiza, Tribuna.lt įkūrėjas:
Mano galva – ‘startup’ yra jauna įmonė, kuri remiasi filosofija pirmiausiai sukurti produktą o jau tuomet ieškoti verslo modelio arba tiesiog pirkėjo.
Retais atvejais startup’as turi verslo modelį ir pastebimų pajamų nuo pradžių.
Kitas charakteringas startup’ų bruožas – jie kuria naują, nestandartinį produktą, paslaugą, technologiją verslo modelį, kuris laužo esamus tos verslo šakos rėmus ir suteikia jiems konkurencinį pranašumą prieš rinkos senbuvius.

Taigi, kas NĖRA startup’as?

Pasiklausius žmonių ir paskaičius apibrėžimus internete, kyla tokie projektai, iškrentantys iš konteksto:

  • Projektas, nesiekiantis pelno – tai hobis;
  • Projektas konkrečiai siaurai nišai, kur sunku tikėtis didelių pajamų ar greito augimo;
  • Projektas, iš karto turintis aiškų verslo modelį ir pagal jį sėkmingai dirbantis nuo pat pradžių – tai daugiau bendrai verslas, negu startup’as.

Taigi, atmetant šiuos ir panašius projektus ir iniciatyvas, turime tuos tikruosius startup’erius. Kurie, sukūrę projekto prototipą, ieško verslo modelio, ieško investicijų, pasiruošę skirti savo laiką ir energiją greitam augimui, ir jų tikslas – nuvesti savo idėją iki milijoninių rodiklių. Galutinis tikslas gali būti įvairus: kompanijos pardavimas, išėjimas į viešą akcijų pardavimą, tiesiog savo vardo išaukštinimas ir t.t.

Ar sutinkate su šiomis mintimis? Kaip apibrėžtumėte startup’ą?


Comments

  1. Artimiausias Mindaugo pasisakymas. +1 🙂

  2. Dar pavėluotai gavau vieną atsakymą iš Jono Gavelio:
    – – – – –
    Startup’as man yra bet koks verslas, kuris savo srityje kuria inovaciją. Inovacija, tai verslo modelio, technologinė, o gal tiesiog dizaino naujovė, kurios dar niekas būtent šioje srityje nedarė. Dažniausiai kalbėdamas apie startup verslus tikiuosi, kad mes kalbame apie eksponentinį augimo potencialą turintį verslą.

  3. Aš dažnai neva tai juokais, bet iš tikrųjų visai rimtai sakau, jog startup’ai tai yra hipsterių verslas, t.y., jog toks verslas yra kuriamas šiandien madingomis ant bangos esančiomis priemonėmis. Bet aš norėčiau labiau akcentuoti tai, jog šis terminas išpopuliarėjo kaip slengas tarp šiuolaikiškų jaunų pradedančių verslininkų, o slengas savyje dažnai slepia “kietumo” atspalvį (t.y. kiečiau nei kažkas įprasto). Todėl manau, kad startup’as tai yra pradedantis verslas, kuris iš išorės šiuolaikiškam jaunam žmogui atrodo “kietai”. Aš manau, kad eksponentinis augimas nėra privalomas, tačiau neretai pageidaujamas, dėl to, kad tai daro įspūdį, jog “kietai gaunasi”. Žodžiu, mano supratimu, starup’as tai yra madingas ir kietas verslas 🙂